محصولات مواد اولیه پلیمری


ترموپلاست پلی اورتان - TPU


ترموپلاستیک پلی اورتان (TPU) چیست؟
پلی اورتان از جمله مواد پلیمری است که محصول واکنش شیمیایی بین پلی ال‌ها و ایزوسیانات‌ها است. ترموپلاستیک پلی اورتان با توجه به ساختار تشکیل دهنده از گروه‌های مختلفی تشکیل می‌شوند که هر کدام کاربردهای خاصی دارد.
ویژگی‌های ترموپلاستیک پلی اورتان
ویژگی اصلی ترموپلاستیک پلی اورتان این است که پس از واکنش شیمیایی به ساختار پایداری دست پیدا می‌کنند. پلی اورتان به شدت واکنش‌پذیر است و برای انجام واکنش چندان وابسته به شرایط دمایی نیست. در برابر خوردگی نیز مقاومت بالایی از پلی اورتان‌ها مشاهده می‌شود.
کاربرد ترموپلاستیک پلی اورتان
پلی اورتان‌ها در شکل‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند که به عنوان مثال می‌توان به فوم‌های نرم و سخت، الاستومترها، ترموپلاستیک الاستومرها، رزین، رنگ، چسب و جلادهنده‌ها اشاره کرد. از ترموپلاستیک پلی اورتان برای تولید برخی لوله‌های دفنی نیز استفاده می‌شود. البته نباید در تماس مستقیم با سیال عبوری از داخل لوله قرار بگیرد؛ چرا که در اثر واکنش شیمیایی ممکن است باعث شمی شدن سیال عبوری شود.  
TPU
گرانول پلی اتیلن

کامپوند گرانول پلی اتیلن


کامپاند گرانول پلی پروپیلن چیست؟
گرانول فرمی از محصولات پلیمری است که به صورت دانه‌های با اندازه مشخص عرضه می‌شود. پلی پروپیلن یکی از پرکاربردترین مواد پلیمری است که در ردیف مواد ترموپلاستیک قرار می‌گیرد. کامپاند گرانول پلی پروپیلن در برابر حرارت انعطاف‌پذیری بالایی پیدا می‌کند.
ویژگی‌های کامپاند گرانول پلی پروپیلن
انعطاف‌پذیری بالا در کنار قیمت مقرون به صرفه، کامپاند گرانول پلی پروپیلن را به یک محصول فوق‌العاده در صنایع گوناگون تبدیل کرده است. همچنین پلی پروپیلن به هیچ عنوان سمی نیست و به همین دلیل می‌توان در تولید اقلام بهداشتی و غذایی نیز از آن به راحتی استفاده کرد. مقاومت شیمیایی این ماده نیز بسیار بالا است.
کاربرد کامپاند گرانول پلی پروپیلن
در بخش‌های مختلفی از صنعت از کامپاند گرانول پلی پروپیلن استفاده می‌شود. از جمله می‌توان به تولید قالب‌های تزریقی در صنعت خودروسازی، تولید ظروف بسته‌بندی برای نگهداری محصولات پزشکی و غذایی، تولید الیاف در صنعت نساجی، روکش کابل، لوازم الکترونیکی خانگی، کیف‌ها و کوله‌پشتی‌ها، پارچه و تورهای ماهی‌گیری اشاره کرد.

کامپوند گرانول -ABS


کامپاند گرانول ABS چیست؟
کامپاند گرانول ABS حاصل ترکیب سه نوع ماده پلیمری از جمله آکریلونیتریل، بوتادین و استایرن است که به عنوان یکی از انواع پلیمرهای مهندسی به شمار می‌رود. حضور آکریلونیتریل و بوتادین در افزایش مقاومت کامپاند گرانول ABS بسیار مؤثر است و در کنار آن‌ها، استایرن برای تقویت انعطاف‌پذیری این محصول نقش کلیدی دارد.
ویژگی‌های کامپاند گرانول ABS
از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های کامپاند گرانول ABS می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • چگالی پایین
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • عایق جریان برق
 • مقاومت در برابر ضربه بالا
 • مقاومت در برابر حرارت زیاد
 • غیرسمی
 • امکان قالب‌گیری و ماشین‌کاری راحت
 • پایداری ابعادی مناسب
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی

کاربرد کامپاند گرانول ABS
کامپاند گرانول ABS به سبب برخورداری از ویژگی‌های فوق‌العاده بالا، در صنایع خودروسازی، لوازم خانگی، لوازم الکترونیک و ... برای تولید قطعات کامپیوتری، خودرو، موتور سیکلت، عایق‌های برودتی، تلفن‌های همراه و اسباب بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کامپوند گرانول -ABS
کامپاند گرانول پلی پرو پلین

کامپاند گرانول پلی پرو پلین


کامپاند گرانول پلی اتیلن چیست؟
برای تقیت خواص مکانیکی و شیمیایی پلی اتیلن از برخی مواد افزودنی استفاده می‌شود که در نهایت منجر به تولید کامپاند گرانول پلی اتیلن می‌شود. این افزودنی‌ها ساختار مولکولی پلی اتیلن را دگرگون می‌کنند و به این ترتیب باعث می‌شوند که محصول نهایی کارایی به مراتب بیشتری نسبت به قبل داشته باشد.
ویژگی‌های کامپاند گرانول پلی اتیلن
کامپاند گرانول پلی اتیلن در چگالی‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌شود. این محصول در برابر حرارت و نور خورشید مقاومت و پایداری مناسبی از خود به نمایش می‌گذارد. با توجه به اینکه در برخی از نمونه‌های کامپاند گرانول پلی اتیلن از مواد بازیافتی در کنار مواد اولیه استفاده می‌شود، قیمت نهایی آن نیز بسیار مقرون به صرفه است.
کاربرد کامپاند گرانول پلی اتیلن
کامپاند گرانول پلی اتیلن به دلیل ویژگی‌ها و خواص مکانیکی خوبی که دارد در صنایع مختلفی از جمله خودرو‌سازی، بسته‌بندی، لوازم خانگی، آب و فاضلاب، پزشکی، عایق برای تولید قطعات مختلف از جمله داشبورد، جعبه‌های پلاستیکی، لوله‌ها و عایق‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترمو


ترمو چیست؟
TPE یا ترموپلاستیک الاستومر که در بازار اصطلاحا با نام اختصاری ترمو شناخته می‌شود، دسته‌ای از مواد پلیمری گرمانرم هستند که در انواع مختلف در بازار به فروش می‌رسند. انواع مواد ترمو که در بازار عرضه می‌شوند، عبارت‌اند از
 • TPE-S
 • TPE-O (ترکیب پلی پروپیلن،‌ پلی اتیلن و لاستیک)
 • TPE-V (آلیاژ‌های الاستومتریک)
 • TPE-U (ترموپلاستیک پلی اورتان)
 • TPE-E (ترموپلاستیک کو پلی استر)
 • TPE-A (ترومپلاستیک پلی آمید)

ویژگی‌های ترمو
مواد ترمو به دلیل خاصیت گرما نرم بودن، در برابر حرارت مقاومت خوبی نشان می‌دهند و در همین راستا ضمن حفظ پایداری، شکل پذیری مناسبی دارند. این دسته از مواد عوارض زیست محیطی چندانی ندارند و از آن گذشته قیمت آن‌ها در مقایسه با مواد پلیمری با کاربرد مشابه، کمتر است.
کاربرد ترمو
ویژگی‌های مواد ترمو باعث می‌شود که در ساخت انواع قطعات و محصولات پلیمری بتوان به راحتی از آن‌ها استفاده کرد. در همین راستا برای تولید لوازم منزل، قطعات خودرو ( کاسه نمد و داشبورد)، لوازم ورزشی، لوله‌ها، بسته‌بندی و روکش کابل و سیم به راحتی می‌توان از این مواد استفاده کرد.
China-Supplier-Pet-Color-Plastic-Masterbatch
پلی کربنات

پلی کربنات


پلی کربنات چیست؟
پلی کربنات یکی از ترموپلاستیک‌هایی است که در عین ظاهر شفاف از سختی ظاهری بالایی برخوردار است. پلی کربنات در حال حاضر در بازار به صورت ورقه‌ای و گرانول به فروش می‌رسد. این محصول به دلیل خواص و ویژگی‌های بسیار خوبی که دارد، در ردیف مصالح ساختمانی پرکاربرد خود را معرفی کرده است.
ویژگی‌های پلی کربنات
ویژگی‌های پلی کربنات که به صورت ورقه‌ای در بازار عرضه می‌شود از وزن نسبتا سبکی برخوردار هستند. همچنین تنوع رنگ بالایی از این محصول مشاهده می‌شود که در برابر ضربه مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. نکته مهم دیگری که در خصوص پلی کربنات باید مورد توجه قرار گیرد این است که با توجه به روش تولید، میزان نور عبوری از آن بین 35 تا 82 درصد متنوع است.
کاربرد پلی کربنات
پلی کربنات به دلیل ویژگی‌های بی‌نظیری که دارد در صنعت خودروسازی برای تولید داشبورد، سپر  و شیشه مربوط به چراغ خودروها استفاده می‌شود. همچنین در تولید تجهیزات پزشکی و لوازم الکترونیکی نیز از پلی کربنات استفاده می‌شود.

پلی آمید


پلی آمید چیست؟
پلی آمیدها به عنوان خانواده‌ای از پلیمرها به شمار می‌روند که از پلیمریزاسیون پپتامیدها به دست می‌آیند. پلی آمید در دسته مواد ترموپلاستیک قرار می‌گیرد که ساختار نیمه کریستالی دارند. در حالت طبیعی این محصول که در بازار با نام نایلون نیز شناخته می‌شوند، به رنگ شیری هستند ولی قابلیت رنگ‌پذیری بالایی دارند.
ویژگی‌های پلی آمید
پلی‌آمیدها بسته به اینکه میزان کریستاله بودن ساختار مولکولی‌شان تا چه حدی است، خواص متفاوتی از خود بروز می‌دهند. با این وجود برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌ها را می‌توان به قابلیت اشتعال‌پذیری، استریل شدن و جذب رطوبت بالا اشاره کرد. در کنار این موارد، انواع پلی آمید معمولا مقاومت شیمیایی بسیار خوبی نیز دارند که در کنار ضربه‌پذیری مناسب کاربرد آن‌ها را در صنعت دو چندان کرده است.
کاربرد پلی آمید
پلی آمید در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از آن جمله می‌توان به تولید محصولاتی مانند کلاه ایمنی، لوله، شیلنگ، چرخ دنده، تسمه، طناب، نخ بخیه، رگ مصنوعی، قطعات پلاستیک خودرو، مخازن روغن سوخت و ... اشاره کرد.
پلی آمید
China-Supplier-Pet-Color-Plastic-Masterbatch

پلی استات


پلی استات چیست؟
پلی استات یا پلی وینیل استات ماده‌ای است که در اثر کنار هم قرار گرفتن تعداد زیادی مونومر وینیل استات ایجاد شده است. این ماده در تولید برخی از چسب‌هایی که بر پایه آب تولید می‌شود، کاربرد دارد. این محصول در جرم مولکولی‌های مختلفی تولید می‌شود که هر کدام کاربردهای خاصی را در صنعت دارند.
ویژگی‌های پلی استات
از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های پلی استات می‌توان به این نکته اشاره کرد که در ردیف پلیمرهای با ساختار مولکولی آمورف یا غیرکریستالی قرار دارد و در عین حال چسبندگی بسیار بالایی را از خود به نمایش می‌گذارد. این ماده پلیمری در برابر اکسید شدن مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند و حتی در دماهای بالا نیز چسبندگی بالای خود را حفظ می‌کنند.
کاربرد پلی استات
اصلی‌ترین کاربرد پلی استات در تولید انواع چسب است. این ماده به دلیل قدرت چسبندگی بالا برای تولید چسب‌هایی مانند چسب چوب، موکت، چسب سفید یا چسب پلی وینیل الکل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

EVA


EVA چیست؟
نام کامل EVA اتیل وینیل استات است که در واقع تحت عنوان نوعی کوپلیمر شناخته می‌شود. 10 تا 15 درصد وزن این ماده را وینیل استات تشکیل داده است و مابقی آن از اتیلن تولید می‌گردد. EVA در ردیف پلیمرهای ترموپلاستیک یا گرمانرم قرار می‌گیرد.
ویژگی‌های EVA
اصلی‌ترین نکته‌ای که در خصوص ویژگی‌های EVA باید مورد اشاره قرار بگیرد، قابلیت انعطاف‌پذیری بالای این مواد حتی در دماهای منفی است. در کنار این ویژگی می‌توان به مواردی همچون شفافیت بالا، چگالی کم، مقاومت بالا در برابر نفوذ اجسام خارجی، زیست تخریب پذیر بودن و مقاومت شیمیایی بالا اشاره کرد.
کاربرد EVA
اصلی‌ترین نکته‌ای که در خصوص ویژگی‌های EVA مجموعه ویژگی‌های منحصربه‌فرد EVA باعث شده است که این محصول در بخش‌های مختلفی از صنعت مورد استفاده قرار بگیرد. در همین راستا برخی از مهم‌ترین کاربردهای آن عبارت‌اند از:
 • دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی
 • لوازم ورزشی
 • کلاه ایمنی
 • تولید شیلنگ
 • لوله‌‌های با انعطاف‌پذیری بالا
 • ساخت ادوات ماهیگیری
 • ساخت چسب‌های مخصوص

EVA
China-Supplier-Pet-Color-Plastic-Masterbatch

ABS


ABS چیست؟
یکی از پلمیرهای ترموپلاستیک یا گرمانرم کپرکاربرد در صنعت پلیمر، مواد ABS هستند. ترموپلاستیک‌ها به مجموعه‌ای از مواد گفته می‌شود که در اثر حرارت، انعطاف‌پذیر می‌شوند. نام علمی این محصول اکریلونیتریل بوتادین استایرن است که در ردیف پلیمرهای با ساختار مولکولی آمورف قرار می‌گیرد. رده قیمتی این دسته از پلیمرها نیز معمولا بالا است.
ویژگی‌های ABS
کاربد بالای ABS در صنایع مختلف کشور به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد این گروه از مواد پلیمری است. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این موارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • پایداری بالا
 • ماشین‌کاری راحت
 • ضربه‌پذیری مناسب
 • شکل‌دهی با حرارت راحت
ملاحظاتی نیز در خصوص استفاده از این مواد وجود دارد که در همین راستا می‌توان به جذب رطوبت بالا، حساسیت در برابر اشعه خورشید و همچنین ظاهر مات و کدرشان اشاره کرد.
کاربرد ABS
مواد ABS در صنعت خودروسازی و لوازم الکترونیکی و خانگی بیشترین کاربرد را دارند. به عنوان مثال می‌توان به ساخت قالب‌های مختلف، غلطک‌ها و بدنه قطعات اشاره کرد. 
دانلود کاتالوگ